Hej:=)
Kolla här: http://msn.mediaupdate.se/Sektion/Ekonomi/Vi_far_bo_hos_barnen
Fast Patricia säger att jag inte alls får bo hos henne
!!
Tur det är några år kvar;)
Lite mjuknade hon när jag sa att jag då skulle vara en jättebesvärlig mamma som inte alls tänkte vara hemma de tider hon sagt, som tjuvröker på rummet och gömmer öl under sängen
Då kom hon på att hon skulle kunna ge igen för gammal ost, och ge mig utegångsförbud, ta mobilen och stänga ner internet...
(Haha, nej, hon har ingen öl under sängen och tjuvröka på rummet skulle inte vara möjligt för det stinker ju, och jag har ju världens bästa luktsinne:) )
Men, vi har ju några till som vi kan våldgästa om det kniper på gamla dar, om inget annat kan man ju vara barnpiga/hushållerska och bo ute i garaget;)

maria piteå
28 september 2010 00:16
Hejsan, måste först bara säga att din blogg är toppen, den är rolig samtidigt som man får veta saker på den, gillar den skarpt.
Dock så måste ja få komentera om patricias komentar, man ändrar sig ju äldre man blir, jag har alltid sagt att jag aldrig skulle vilja ta hand om mina föräldrar min komentar var, jag skickar dom på älderdomshemmet så får någon annan ta hand om dom. Men så för några år sedan så fick min pappa en stroke och tappade talet nästan helt(är väldigt svårt att förstå vad han säger, men under dessa år så går de framåt=))och i samband med att han fick stroken så har ja totalt ändrat uppfattning. Jag är minst av alla syskon och är nog den som ställer upp mest för både mamma och pappa. jag brukar fara med honom till tandläkaren samt läkarbesök när mamma jobbar och ej kan, det skulle jag aldrig trott att ja skulle ha gjort bara några år innan han fick stroken. men på något sätt så får man växa upp lite, för när han nyss hade fått den så förstod han ju ej att han inte kunde göra saker, och han lyssnade inte på mamma så jag fick ta alla diskutioner med honom och sitta och förklara för honom varför han ej kunde göra vissa saker. man blir som en förälder åt sin förälder, men tack och lov så går allt framåt och nu har han fått insikten tillbaka och det behövs ej. men ja ångrar inget jag gjort för honom. och vad ja ville få fram är att ja tror visst dina barn vad dom än säger kommer att finnas där för dig, man ändrar sig och växer enormt mycket när ens föräldrar blir sjuka eller behöver hjälp när de blir äldre.
kram Maria
Carola m 8
28 september 2010 00:25
Maria: Tack:) Vad jobbigt med din pappa och hans stroke, men skönt att det går åt rätt håll:)
Jag skojar ju om att jag ska bo hos ungarna, men i allra allra värsta fall så kan man ju bo en vecka hos dem var;) Jag skulle själv inte vilja ta hand om mina päron, så jag förstår henne ju:)Men, man gör det man måste helt enkelt:)
Hoppas din pappa blir ännu piggare:)
JennyS
28 september 2010 09:28
Hej ville bara säga att jag testade dina pannkakor med grahamsmjöl och rivna morötter och mina barn älskar dem... mer än vanliga pannkakor. Fast mina barn gillar iofs allt nyttig som bönor, spenat, alla grönsaker osv...Själv tycker jag de är helt oki, smakar mycket fiber men det känns ju nyttigare.
Carola
28 september 2010 10:37
Jenny: Vad roligt ! Du kan skicka hit lite av det där att de gillar allt nyttigt , här rynkas det på näsan åt allt som ser ut att kunna vara en grönsak eller liknande ;) . Den stora behållningen tycker jag är att de är mätta längre . Perra gjorde vanliga pannkakor sist och efter en timme var alla hungriga igen . .
Milla
28 september 2010 13:29
Hej Carola,
Tack för en bra blogg :).
Har själv fem (snart sex) barn och det är massor av aktiviteter, läxor osv att hålla koll på. Brukar skämta om att jag jobbar inom logistik ;). Ville tipsa om hur vi har löst det hemma att hålla bra koll och hjälpa barnen så de enkelt kan hålla koll själva.
Kika på min blogg: http://familjenellison.blogg.se/2010/september/tavlan.html
ha en bra dag
kram
http://www.familjenellison.blogg.se
Trollpackan Tackar och bockar!
29 september 2010 07:14
Tack för tips! Den där första skulle ju vara perfekt!
Jag får åka till Ikea;)
Hahaha! Tjuvröka och gömma öl under sängen*fniss* Snacka om rebeller till föräldrar;) Och det vore ju inte så kul att inte få surfa*tänker efter*, eller inte blogga.
Ha en bra dag nu!
http://www.trollpackan.bloggplatsen.se
Carola
29 september 2010 09:24
Trollpackan : vad bra ! Jag har kikat på den där länge för jag tycker den ser smart ut , men jag har inga sjalar att hänga upp ;) tyvärr . Hoppas du hittar och blir nöjd med den ! Kul att kunna tipsa :)